ORTAKLIK YAPISI

Yeni nesil Bankacılık…


Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası olan Aktif Bank, yola çıktığı günden beri, bankacılık felsefesini “şubeleşerek değil, alternatif dağıtım kanalları ile yeni nesil bankacılık yapmak” olarak belirlemiştir.

Aktif Bank’ın faaliyetlerinin ana hatlarını perakende bankacılık, kurumsal bankacılık, özel bankacılık ve yatırım bankacılığı oluşturmakla beraber para transferlerinden, sigortacılığa, kart ürünlerinden kapsamlı kiosk çözümlerine kadar çok geniş bir yelpazede müşterilerine hizmet vermektedir. Bu kapsamlı ve vizyoner bakış açısı, Aktif Bank’ın bir bankadan çok daha geniş bir perspektifte konumlanmasını sağlamıştır.

Aktif Bank’ın yatırım bankacılığı perspektifinin bir yansıması olarak, müşterilerinin her ihtiyacını kapsayan ve önemli getiri fırsatları geliştiren yatırım ürünleri tasarlamak ve sunmak, öncelikleri arasında yer almaktadır. Bu kapsamda, birçok üründe sektöre öncülük etmiş ve Türkiye’nin ilk Varlığa Dayalı Menkul Kıymeti (VDMK), ilk İslami katılım sertifikası, ilk proje finansmanı sukuku, ilk TL cinsinden banka bonosu ihraçları gibi birçok yeniliği yatırımcıları ile buluşturmuştur.

Banka, yeniden yapılanmaya başladığı 2006’dan bu yana hızla büyümüş, bankacılık sisteminde aktif büyüklük sıralamasında 41. sıradaki yerini, 2015 yıl sonunda 24. sıraya, özkaynak karlılığında ise 19. sıraya yükseltmiştir. Sadece rakamsal başarıları ile değil ürünleri ve yenilikçi hizmet anlayışı ile Türkiye’nin uluslararası alanda en çok ödül alan kurumlarından biri olmuştur.

Aktif Yatırım Bankası A.Ş. bir Çalık Holding A.Ş. kuruluşudur ve Aktif Yatırım Bankası A.Ş.’nin hisselerinin %99,42’si Çalık Holding A.Ş.’ye aittir.

1981 yılında Ahmet Çalık tarafından kurulan Çalık Holding enerji, inşaat ve gayrimenkul, madencilik, tekstil, finans ve telekomünikasyon alanlarında faaliyet göstermektedir. Orta Asya, Balkanlar ve MENA bölgesi olmak üzere, 17 ülkede çalışmalarını sürdüren Grup, yaklaşık 28 bin kişiye istihdam sağlamaktadır.

Çalık Holding; enerji sektöründe Çalık Enerji, elektrik dağıtım alanında YEDAŞ, Limak ortaklığıyla KEDS, Kiler ortaklığıyla ARAS; madencilik sektöründe Lidya Madencilik; inşaat sektöründe Gap İnşaat, Çalık Gayrimenkul; finans sektöründe Aktif Bank ve Banka Kombetare Tregtare (BKT); tekstil sektöründe Çalık Denim ve Gap Pazarlama; telekom sektöründe Albtelecom şirketleriyle Türkiye’de ve dünyada güçlü bir oyuncu olarak ön plana çıkmaktadır.

Çalık Holding, girişimci yapısı, akılcı stratejileri, kapsayıcılık ve çeşitliliğe verdiği önem, inovatif ve sürdürülebilir iş modelleri, teknolojiye ve insan kaynaklarına yaptığı yatırımlarla faaliyette bulunduğu her alanda ve coğrafyada, dokunduğu her insanın hayatına kalıcı değerler katmak amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Çalık Holding'in Arnavutluk ve Kosova'da faaliyet gösteren iştiraki BKT, uluslararası finansal piyasaların en saygın dergilerinden biri olan The Banker tarafından verilen 'En İyi Banka' ödülünü son dört yılda üçüncü kez kazanmıştır. BKT Arnavutluk’un özel sermayeli bankasıdır. Projelerini yenilikçi ve sürdürülebilir bir iş anlayışıyla yürüten Aktif Bank, kira sertifikası ihracı amacıyla 2013 yılında 'Aktif Bank Sukuk Varlık Kiralama A.Ş.'yi kurmuştur. Aktif Bank, Avrupa Finansal Yönetim ve Pazarlama Birliği (EFMA) tarafından düzenlenen organizasyonda 'Aktif Nokta' projesi ile 'Fiziki Dağıtım Kanalları' kategorisinde birincilik elde ederek dünya devlerini geride bırakmıştır.

ISLAMIC CORPORATION FOR THE DEVELOPMENT OF THE PRIVATE SECTOR
ÖZEL SEKTÖRÜN GELİŞTİRİLMESİ İSLAMİ KURUMU


ICD; rekabeti, mikro ve makro bazda kalkınmayı ve girişimciliği teşvik eden özel sektör projeleri için finansman sağlanması yoluyla, üye ülkelerin ekonomik gelişimini desteklemek için 1999 yılının Kasım ayında kurulmuştur.

Hissedarları arasında IDB, 52 İslam ülkesi ve 5 kamu finans kurumu bulunmaktadır.

Ana amacı sürdürülebilir ekonomik büyümeyi teşvik etmektir. İslami finansın gelişimi yolu ile ekonomik kalkınmaya ve genişlemeye, sermaye piyasalarının gelişimine katkı sağlarken, özel sektör işletmelerine de kaynak temini ve danışmanlık yapar.

Özel Sektörün Geliştirilmesi İslami Kurum’unun hissedarları başta İslam Kalkınma Bankası olmak üzere, 52 İslam Ülkesi ve diğer 5 kamu mali kuruluşudur.

İslam Kalkınma Bankası, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Kuveyt, Libya, Mısır, Suudi Arabistan ve Türkiye gibi İslam Konferansı Örgütü’ne üye 7 ülke tarafından 7 Aralık 1973 yılında kuruldu. Amacı faaliyet gösterdiği ülkelerde gerek kamu gerek özel sektör yatırımlarını finanse etmek yolu ile İslam ülkelerinin kalkınmasına aracılık etmektir. Merkezi Cidde’de bulunan kurumun 56 üye ülkesi bulunmaktadır.

İslam Konferansı Teşkilatı üyesi ülkeler arasında ticaretin arttırılması bankanın stratejik amaçları arasındadır. Kurum, İslam felsefe ve prensipleri doğrultusunda, üye ülkelerin ve Müslüman toplumların münferit ya da birlikte ekonomik kalkınmalarına ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmaktır.

  • BİZİ TAKİP
    EDEBİLİRSİNİZ

© Copyright 2016, Mükafat Portföy Yönetimi A.Ş.